الگوریتم بهینه سازی ملخ GOA

یکی از جدید ترین الگوریتم های بهینه سازی که در سال ۲۰۱۷ معرفی شده است الگوریتم بهینه سازی ملخ GOA یا GrassHopper Optimization Algorithm می باشد. الگوریتم ملخ یک الگوریتم فراابتکاری الهام گرفته شده از طبیعت می باشد که رفتار ملخ ها در طبیعت و حرکت گروهی ملخ ها به سمت منابع غذایی را تقلید کرده و آن را شبیه سازی میکند.

 

الگوریتم بهینه سازی ملخ GOA

 

ملخ از خانواده حشرات می باشد. آنها بعنوان آفت شناخته میشوند چرا که موجب آسیب زدن به محصولات و کشاوزی می باشند. چرخه زندگی ملخ در شکل زیر نشان داده شده است.

 

کد متلب الگوریتم ملخ

 

اگرچه ملخ  معمولا در طبیعت بصورت تکی و جداگانه دیده میشود ، آنها در یکی از بزرگترین گروه ها از تمام موجودات قرار دارند. اندازه گروه ها ممکن است در مقیاس خیلی بزرگ و یک کابوس برای کشاورزان باشد. ملخهای بالدار مهاجر آسیایی آفریقایی از خانواده ملخهای جهنده صدادار هستند.آنها در گروههای بزرگ زندگی می‌کنند. بزرگ‌ترین گروه ملخها که تا کنون ثبت شده، در سال ۱۸۷۵ در نبراسکا دیده شده، که در حدود بیش از ۱۱ هزارمیلیارد ملخ بالدار در کنار هم وجود داشته‌است. جنبه منحصر به فرد ازدحام ملخ ها  این است که رفتار گروهی هم  در بین ملخ های پوره (نوزاد حشرات بدون دگردیسی را که از نظر شکل شبیه والدین بوده و تنها از نظر جثه کوچک‌ترند پوره به انگلیسی Nymph می‌نامند) و هم در بین ملخ های بزرگسال و بالغ دیده میشود. میلیون ها ملخ پوره  میپرند و همانند میله سیلندر حرکت میکنند. در مسیر خود، تقریبا همه پوشش گیاهی را میخورند و بعد از این رفتار، زمانی که این ملخ ها بالغ میشوند، گروهی را در هوا تشکیل میدهند .

 

مدل ریاضی الگوریتم GOA تقلیدی از رفتار دسته ملخ ها در طبیعت برای حل مسئله بهینه سازی می باشد. نتایج شبیه سازی ها  نشان می دهد که الگوریتم ملخ قادر به ارائه نتایج برتر در مقایسه با الگوریتم های شناخته شده و اخیر در ادبیات است. نتایج شبیه سازی بر روی مسائل واقعی نیز ثابت کرد که الگوریتم ملخ قادر به حل مسائل واقعی با فضای ناشناخته می باشد.

 

برای دریافت کد متلب الگوریتم ملخ (کد متلب الگوریتم GOA) بصورت آنلاین به همراه فایل توضیحات کامل و توضیحات خط به خط کد به لینک زیر مراجعه کنید

دانلود کد متلب الگوریتم ملخ

 

برای دریافت فایل مفاهیم الگوریتم بهینه سازی ملخ GOA (آموزش مفاهیم الگوریتم GOA) به لینک زیر مراجعه کنید

آموزش الگوریتم ملخ

نظر خود را اینجا بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

telegramchanel کانال تلگرام  با عضویت در کانال تلگرام از مطالب آموزشی و مطالب جدید وب سایت مطلع شوید

@matlab24Dotir

جهت عضویت کلیک کنید