الگوریتم مسیریابی لیچ (leach)

الگوریتم مسیریابی لیچ (leach) در شبکه حسگر بیسیم

الگوریتم مسیریابی لیچ (leach) یک پروتکل مسیریابی مبتنی بر خوشه بندی خود سازمانده در شبکه‌های حسگر بی‌سیم است که بار انزژی را بر روی حسگرهای شبکه توزیع میکند. پروتکل LEACH اولین بار در سال ۲۰۰۰ توسط هاینزلمن و همکارانش معرفی شد. هدف از این پروتکل کم کردن انرژی مصرفی نودها به منظور بهبود طول عمر شبکه حسگر بی‌سیم می‌باشد.

الگوریتم مسیریابی لیچ (leach)

شبیه سازی الگوریتم Leach در متلب

جهت دریافت شبیه سازی الگوریتم لیچ LEACH در متلب به همراه فایل آموزش و توضیحات کد به لینک زیر مراجعه کنید.

دانلود شبیه سازی الگوریتم LEACH در متلب (Matlab)

عملگرد LEACH در یک نگاه:

در LEACH گره ها خودشان را در خوشه های محلی سازماندهی میکنند، به گونه ای که یک گره در خوشه به عنوان سرخوشه عمل میکند.در لیچ نودها (حسگرها) اطلاعات خود را به سرخوشه مربوطه‌شان ارسال کرده و سپس سرخوشه‌ها داده‌های دریافتی را جمع‌آوری و فشرده کرده و در قالب یک بسته به سمت ایستگاه اصلی (یا سینک) می‌فرستند.( داده ها به صورت محلی با هم تجمع میگردند تا مقدار داده هایی که باید به ایستگاه پایهBS ارسال شوند و در نتیجه مصرف انرژی، کاهش  یافته و عمر شبکه افزایش یابد). هر نود از یک الگوریتم تصادفی برای تعیین اینکه آیا در چرخه جاری نقش سرخوشه را بگیرد یا خیر استفاده می‌کند. لیچ فرض می‌کند که هر نود توان رادیویی لازم برای ارسال به پایگاه اصلی یا نزدیک‌ترین سرخوشه را دارد .نودهایی که سرخوشه می‌شوند، تا p چرخه نمی‌توانند دوباره نقش سرخوشه را بگیرند. P درصد دلخواهی از تعداد خوشه‌هاست. بنابراین در هر چرخه هر نود با احتمال ۱/p امکان دارد سرخوشه شود. در پایان هر چرخه، نودهایی که سرخوشه نیستند نزدیک‌ترین سرخوشه به خود را انتخاب کرده و به خوشه مربوط به آن می‌پیوندد. سپس هر سرخوشه برای هر نود عضو خوشه‌‌اش یک جدول زمابندی جهت مشخص کردن زمان ارسال داده، ایجاد می‌کند (هر نود فقط در زمان مشخص شده می‌تواند به سرخوشه اطلاعات ارسال کند).

تمام نودهای غیرسرخوشه، تنها از طریق پروتکل TDMA با سرخوشه ارتباط برقرار می‌کنند.هر سرخوشه یک برنامه زمانبندی برای گره های خوشه خود میسازد. گره های غیرسرخوشه براساس این برنامه زمانبندی فقط زمانی که نوبت ارسال آنها است سخت افزار رادیویی خود را روشن میسازند و در بقیه زمان ها در حالت خاموش بوده که این امر نیز باعث صرفه جویی در مصرف انرژی میگردد.

 

در لیچ از متد دسترسی به رسانه CDMA نیز استفاده می‌شود؛ هر خوشه از کدهای متفاوت CDMA استفاده می‌کند تا بدین ترتیب تداخل بین خوشه‌ها کمینه شود.

 

 

شبیه سازی الگوریتم Leach در متلب

جهت دریافت شبیه سازی الگوریتم لیچ LEACH در متلب به همراه فایل آموزش و توضیحات کد به لینک زیر مراجعه کنید.

دانلود شبیه سازی الگوریتم LEACH در متلب (Matlab)

 

برای انجام شبیه سازی انواع الگوریتم ها و پروتکل های شبکه حسگر بیسیم با ما در تماس باشید

جهت انجام پروژه و مشاوره پایان نامه خود با موضوع شبکه حسگر بیسیم با ما تماس بگیرید.

 

نظر خود را اینجا بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

telegramchanel کانال تلگرام  با عضویت در کانال تلگرام از مطالب آموزشی و مطالب جدید وب سایت مطلع شوید

@matlab24Dotir

جهت عضویت کلیک کنید