کد متلب الگوریتم مرغ آلاچیق ساز یا SBO

کد متلب الگوریتم مرغ آلاچیق ساز یا SBO یا الگوریتم Satin bowerbird optimizer:

در این نوشته، کد متلب الگوریتم مرغ آلاچیق ساز یا SBO را قرار داده ایم. این کد به همراه توضیحات خط به خط کد در اختیار شما دوستان عزیز قرار داده شده است تا بتوانید کامل کد را متوجه شوید.

الگوریتم مرغ آلاچیق ساز یا الگوریتم SBO در سال ۲۰۱۷ در مقاله ای با نام:

 Satin bowerbird optimizer: A new optimization algorithm to optimize ANFIS for software development effort estimation

در یکی از ژورنالهای معتبر ISI معرفی شد.  الگوریتم مرغ آلاچیق ساز یا SBO یا Satin bowerbird optimizer، یک الگوریتم فرا ابتکاری الهام گرفته از طبیعت است که رفتار مرغ های آلاچیق ساز را تقلید میکند.

کد متلب الگوریتم مرغ آلاچیق ساز یا SBO

الگوریتم مرغ آلاچیق ساز

در الگوریتم SBO پرنده نر بالغ شروع به ساختن آلاچیق با مواد مختلف در محل خود میکند.و آلاچیق های ساخته شده را با مواد مختلف تزئین میکنند تا زیباتر شوند و از این ترفند برای جذب پرنده ماده و جفت گیری استفاده میکنند .  پرنده ماده آلاچیق های مختلف را بازدید میکند و بر اساس میزان زیبایی آلاچیق و حرکات نمایشی نرها به سمت آنها جذب میشوند. به این نکته توجه داشته باشید که پرنده های نر از غریزه طبیعی خود استفاده میکنند و از سایر مردها نیز برای ساخت آلاچیق تقلید میکنند.

 

بر اساس اصول زندگی مرغ آلاچیق ساز، الگوریتم SBO در چند مرحله به شرح زیر سازمان دهی شده است:

۱- ساخت یک مجموعه از آلاچیق های تصادفی

۲- محاسبه احتمال هر عضو از جمعیت یا هر آلاچیق

۳- نخبه گرایی و انتخاب بهترین آلاچیق ها

۴- تعیین کردن تغییرات جدید در هر بعد از مکان آلاچیق

۵- جهش و تغییر ناگهانی در تزیین آلاچیق

 

ما بر اساس ۵ اصل مرحله فوق و بر اساس مفاهیم و ورال کار گفته شده در مقاله اصلی ، الگوریتم SBO را در متلب پیاده سازی کرده ایم و به همراه توضیحات خط به خط برای دانلود در سایت قرار داده ایم.

 

در کد الگوریتم SBO ما تابع Sphere را بعنوان تابع هدف در نظر گرفته ایم و با الگوریتم SBO نقطه بهینه این تابع را پیدا کرده ایم. تابع Sphere یکی از توابع محک معروف در زمینه بهینه سازی می باشد و شکل آن بصورت زیر می باشد

تابع Sphere

همچنین بیان و فرمول ریاضی تابع Sphere نیز بصورت زیر می باشد:

تابع Sphere

در کد الگوریتمSBO تابع Sphere را بعنوان تابع هدف در نظر گرفته ایم و آن را بهینه کرده ایم. نتیجه بهینه سازی تابع Sphere با الگوریتم SBO نیز در نهایت بصورت زیر نمایش داده میشود.

کد متلب الگوریتم مرغ آلاچیق ساز یا SBO

تصویر فوق نمونه ای از خروجی کد متلب الگوریتم SBO می باشد. علاوه بر این که به نحوی نوشته شده است که با کوچکترین تغییرات ممکن میتوانید از این کد برای بهینه کردن انواع توابع مختلف و در کاربردهای گوناگون استفاده کنید.

 

برای دانلود کد متلب الگوریتم مرغ آلاچیق سازی یا الگوریتم SBO از بخش زیر اقدام کرده و بصورت آنلاین کد متلب و فایل pdf شامل توضیحات خط به خط کد را دریافت کنید

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

 

در صورت نیاز به مشاوره یا سوال یا انجام شبیه سازی های مختلف یا کمک در انجام پایان نامه در خصوص الگوریتم SBO با ما در تماس باشید

شماره تماس : ۰۹۱۲۰۵۶۳۲۶۴

 

نظر خود را اینجا بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

telegramchanel کانال تلگرام  با عضویت در کانال تلگرام از مطالب آموزشی و مطالب جدید وب سایت مطلع شوید

@matlab24Dotir

جهت عضویت کلیک کنید