کد متلب الگوریتم گرده افشانی گل یا الگوریتم FPA

بعد از معرفی الگوریتم گرده افشانی گل FPA یا الگوریتم Flower Polination در “آشنایی با الگوریتم گرده افشانی گل ها” ،   در این نوشته قصد داریم تا کد متلب الگوریتم گرده افشانی گل یا الگوریتم FPA را منتشر کنیم تا علاقه مندان و دانشجویان گرامی بتوانند کد الگوریتم FPA را در اختیار داشته باشند.

کد متلب الگوریتم گرده افشانی گل یا الگوریتم FPA

الگوریتم گرده افشانی گل یا الگوریتم Flower Pollination Algorithm که به اختصار به آن الگوریتم FPA گفته میشود یک الگوریتم الهام گرفته از طبیعت است که از رفتار گرده افشانی گل ها توسط زنبورها الهام گرفته شده است. الگوریتم گرده افشانی گل در سال ۲۰۱۲ توسط یانگ ارائه گردیده است.

گرده افشانی گل ها یک فراینده جذاب در طبیعت می باشد . ویژگی های تکاملی ای را میتوان در این رفتار مشاهده کرد که قابل استفاده برای طراحی یک الگوریتم بهینه سازی جدید می باشند.

 

ویژگی های فراینده گرده افشانی گل ها

تخمین زده میشود که بیش از ۲۵۰ هزار گونه مختلف از گیاهان گلدار در طبیعت جود دارد که حدود ۸۰ درصد از کل گیاهان را گیاهان گل دار تشکیل میدهند. گل دهی گیاهان طی بیش از ۱۲۵ میلیون سال تکامل یافته است و گل ها به گیاهانی موثر در طبیعت تبدیل شده اند، و نمیتوان جهان را بدون گل ها تصور کرد. هدف اصلی یک گل در نهایت تولید مثل از طریق گرده افشانی می باشد. گرده افشانی گل معمولا با انتقال گرده همراه می باشد و این انتقال اغلب مرتبط است به گرده افشان هایی ماننده حشرات ، پرندگاه، خفاش ها و سایر حیوانات. در حقیقت، گیاهان و حشرات به صورت مشترک یک همکاری تکامل یافته و تخصصی برای گرده افشانی را انجام میدهند.بعنوان مثال، برخی از گل ها تنها میتوانند جذب کنند و توانایی پرکنده گردن گرده را ندارند و عمل گرده افشانی آنها کاملا وابسته به گونه های خاصی از حشرات می باشد.

 

کد الگوریتم گرده افشانی گل ها یا به اختصار الگوریتم FPA در متلب و با توجه به مقاله اصلی آن یعنی مقاله

“Flower Pollination Algorithm for Global Optimization”

نوشته شده است و بر روی تابع Sphere تست شده است. تابع sphere یک تابع شناخته شده و به اصطلاح بنچ مارک در مسائل بهینه سازی می باشد و از جمله توابعی هست که برای محک کردن میزان قدرت الگوریتم های تکاملی مورد استفاده قرار میگیرد.

شبه کد الگوریتم گرده افشانی گل ها بصورت زیر می باشد:

الگوریتم گرده افشانی گل ها

همچنین کد به نحوی نوشته شده است که براحتی بتوان تابع هدف را تغییر داد و کد را برای مسائل مختلف استفاده کرد.

 

فلوچارت الگوریتم گرده افشانی گل ها نیز بصورت زیر می باشد:

فلوچارت الگوریتم گرده افشانی گل ها

کد الگوریتم گرده افشانی گل ها در متلب نوشته شده است و به همراه کد متلب، که قابل اجرا در نرم افزار متلب می باشد یک فایل پی دی اف ۱۲ صفحه ای  نیز وجود دارد که تمامی بخش های کد را به صورت خط به خط توضیح میدهد کد را به شما آموزش میدهد.

 

جهت دریافت کد متلب الگوریتم گرده افشانی گل ها یا الگوریتم FPA از بخش زیر اقدام کنید و بصورت آنلاین کد و توضیحات کد را دریافت کنید

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

 

تیم برنامه نویسی هوشمند (وب سایت matlab24.ir) آماده همکاری در انجام انواع پروژه ها، و مشاوره پایان نامه می باشد. کافی است با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

نظر خود را اینجا بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

telegramchanel کانال تلگرام  با عضویت در کانال تلگرام از مطالب آموزشی و مطالب جدید وب سایت مطلع شوید

@matlab24Dotir

جهت عضویت کلیک کنید